Programy partnerskie w akcji.

Programy  partnerskie mogą przyjść nam z pomocą, jeśli stworzyliśmy jakiś produkt informacyjny i trzeba by rozejrzeć się za sposobem dotarcia z nim do klientów.
Jest to też jedna z form zarabiania w internecie.
Jak sama nazwa wskazuje programy partnerskie to sposób dystrybucji produktów lub usług, opierający się na pomocy partnerów przy tej dystrybucji.
I możemy tu mieć do czynienia z co najmniej dwoma przypadkami, w jakich mogą funkcjonować programy partnerskie.
Jeśli jesteśmy autorem i właścicielem produktu lub usługi, lecz nie mamy ugruntowanej marki własnej, możemy poprosić o pomoc osoby lub osobę o już ugruntowanej i rozpoznawalnej marce, aby to ona wykorzystała swoją listę klientów lub partnerów, w zamian za udział procentowy w zyskach ze sprzedaży naszego produktu lub usługi.
Możemy też poprosić np. tylko o rekomendację lub edyfikację naszej osoby, ze strony osoby rozpoznawalnej, w postaci wprowadzenia lub komentarza i polecenia naszej oferty.
Możemy też w całości udostępnić nasz produkt lub usługę, osobie o ugruntowanej marce, aby wypromowała je pod swoim nazwiskiem, w zamian za nasz udział w zyskach ze sprzedaży .
W tym przypadku zarobimy zapewne na sprzedaży naszego produktu lub usługi , lecz nie zadziała tu budowanie naszej marki. Zależy co chcemy osiągnąć.

Innym rozwiązaniem, gdy nie posiadamy jeszcze swojego produktu lub usługi, jest skorzystanie z produktu osoby o znanej marce lub firmy, promowanego przez nas, naszymi kanałami dystrybucji, poprzez kontakty z naszymi znajomymi , umieszczenie banera z naszym linkiem polecającym na naszych blogach, bądź stronach społecznościowych.
Może to być jakiś kurs, szkolenie, nagranie lub inna usługa.
Nasz link będzie wtedy przekierowywał każdego chętnego do strony firmy lub osoby autora.
Plusem tego rozwiązania jest to, że po stronie właściciela produktu leży skonfigurowanie i skorelowanie systemu opłat i bezpośredniego dostarczenia produktu lub usługi, jak również z góry określone procentowe prowizje za dystrybucję.

Tak jak wcześniej wspomniano, autorem i organizatorem systemów , w których występują programy partnerskie, mogą być firmy lub nawet instytucje.

Bardzo często programy partnerskie konstruowane są przez banki, firmy ubezpieczeniowe, uczelnie, sklepy, salony, itp.
Równie często w tym wypadku, programy partnerskie noszą też charakter lojalnościowy, czyli jest to forma nagrody, za posiadanie danego produktu.
Stąd niedaleka droga do franszyzy. Jako swego rodzaju programy partnerskie, franszyzy stanowią już bardziej zaawansowaną formę organizacji dystrybucji, funkcjonującą bardziej w świecie realnym niż internecie.

Istnieją też platformy wymiany między osobami preferującymi programy partnerskie

Ich zadaniem jest skojarzenie producentów i dystrybutorów produktów lub usług, z osobami chcącymi zarabiać na dystrybucji, bądź chętnymi do zorganizowania tej dystrybucji.
Chociaż w zasadzie wszystkie narzędzia wymiany zapewnia platforma, oferując w pełni zautomatyzowane, działające programy partnerskie.
Jest to dość wygodna forma organizacji, gdyż pozwala osobom o nie wyrobionej marce, na promowanie swego produktu, a osobom chcącym zarabiać, wykorzystując programy partnerskie, znaleźć propozycje odpowiednie dla siebie.
Dostęp do platformy uzyskuje się poprzez rejestrację i założenie najczęściej bezpłatnego konta na stronie internetowej danej platformy.
W przypadku platform, często w celu wypromowania marki, możemy spotkać produkty informacyjne, rzadziej usługi, oferowane nawet za darmo.

Tak więc widzimy, że programy partnerskie mogą stanowić zarówno narzędzia do zarabiania w internecie, jak i stać się sposobem na dystrybucję własnego produktu lub usługi.

 

Przewiń do góry