Rynek pracy online

Rynek pracy – prognozy

W jakich branżach odnotujemy deficyt pracowników w tym roku? Z jakimi wyzwaniami trzeba będzie się zmierzyć na rynku pracy? Czy rynek jest już nasycony specjalistami z branży IT? To bardzo ważne pytania, na które praktycznie nikt nie zna stuprocentowej odpowiedzi. Należy jednak przewidywać i spekulować, by przygotować się zawodowo do tego, co nas czeka w tym roku.

Co dobrego wydarzyło się w poprzednich latach na rynku pracy w Polsce?

Aktywizacja osób biernych zawodowo przyniosła bardzo pozytywny skutek. Niska stopa bezrobocia, podnoszenie kwalifikacji pracowników, dotacje na kursy i szkolenia, to tylko nieliczne sukcesy, jakie udało się osiągnąć w Polsce w 2019 roku. Urzędy pracy zapewniają coraz lepsze dopasowanie ofert do konkretnych pracowników, oferują staże i pomoc dla tych, którzy chcą się rozwijać.

Do niedawna eksperci przewidywali, że tendencja spadku stopy bezrobocia ma zostać utrzymana w następnych latach.

Rynek pracy -co dobrego czeka nas w 2021 roku?

Od 1 stycznia 2021 r. do konca grudnia 2021 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 18,30 zł brutto czyli kwota netto to 13,37 zł. Zleceniobiorca lub samozatrudniony nie może otrzymać wynagrodzenia niższego niż 13,37 zł na rękę w pzreliczeniu na godzinę pracy. Jest to kwota uwzględniająca nieobowiązkowe ubezpieczenie chorobowe. Bez ubezpieczenia chorobowego będzie to 13,78 zł netto.

Podwyżka nastąpiła również w minimalnej pensji dla osoby pracującej na pełny etat. Wynosi ona już 2800 zł brutto czyli netto („na rekę”) to będzie 2061,67 zł.

Czy rynek pracy jest nasycony pracownikami?

Okazuje się, że w roku 2021 na rynku pracy podobnie jak w poprzednim brakuje pracowników. Deficyty kadrowe, szczególnie wśród specjalistów różnych dziedzin związane są zarówno z aktualną sytuacją pandemiczną, demografią, jak i rozwojem wielu branż.

Okazuje się, że największe braki pracowników notuje się spośród: specjalistów w branży budowlanej (w tym przede wszystkim osoby montujące instalacje pomp ciepła kielce oraz monterzy fotowoltaiki, dekarze, pracownicy fizyczni), pracowników na taśmach produkcyjnych (przede wszystkim w branży elektronika), specjalistów zajmujących się zdrowiem i opieką (lekarzy, opiekunów), kierowców i logistyków, specjalistów IT (programiści, testerzy oprogramowania, architektów).

Można spodziewać się, że skoro odnotowano deficyty kadrowe, osoby chętne do pracy będą miały szansę zarobić więcej i otrzymać lepsze warunki pracy. Warto również pomyśleć o dodatkowych kursach i szkoleniach, które podwyższą nasze kwalifikacje. Możemy mieć pewność, że zostaną one docenione i zwiększą nasze szanse na otrzymanie pracy marzeń, umożliwią zmianę branży, co pozwala zwiększyć nasze zarobki.

Przewiń do góry